Особливості вибору АКБ для ДБЖ
Чутливість високотехнологічної техніки до якості електроенергії та нерідкі перебої електропостачання мережі стали головними чинниками широкого поширення джерел безперебійного живлення. Призначені для забезпечення стабільної напруги та своєчасного переходу на альтернативне джерело живлення при перепадах струму або відключення мережі пристрою дозволяють запобігти виходу з ладу підключених приладів, медіаапаратури та побутового обладнання. Одним з найважливіших компонентів будь-якого ДБЖ є акумуляторна батарея, від вибору якої залежатиме збереження та стабільність функціонування Вашої техніки.
Типи акумуляторів
Рано чи пізно власникам джерел безперебійного живлення доведеться замінити вбудований акумулятор. Як відомо, найбільш оптимальними моделями для даного типу експлуатації є батареї, що мають свинцево-кислотну внутрішню конструкцію. Завдяки використанню абсорбованого електроліту вироби не потребують обслуговування. Герметична конструкція, що унеможливлює викид будь-яких шкідливих речовин, є повністю безпечною в повсякденній експлуатації. З терміном служби до 12 років, малосприйнятливістю до кліматичних умов і високими показниками циклів заряду-розряду свинцево-кислотні акумулятори найкраще підходять для систем, що забезпечують безперебійне живлення.
Використання гелевих акумуляторів, виконаних за технологією GEL з використанням спеціальної силіконової рідини як електроліт, є невиправданим. GEL-батареї мають порівняно меншу ефективність, небажано впливає на динамічні розряди і заряди. З підвищеними показниками циклічного ресурсу гелеві АКБ чудово підходять для систем енергопостачання із сонячними та вітровими елементами, медичного обладнання, навігаційних систем та установок стартера, але розглядати дані пристрої для ДБЖ не рекомендується.
Окремо варто відзначити доступністьAGM-акумуляторів , які, порівняно з гелевими рішеннями, мають привабливий цінник, що обумовлено простотою технології виробництва та широким поширенням на світовому ринку.
Головні критерії вибору АКБ
Вибираючи акумулятор для джерела безперебійного живлення спочатку необхідно визначити, який показник вольтажу є оптимальним для Вашої системи. На сьогоднішній день на ринку представлені накопичувачі електроенергії зі значенням номінальної напруги 6 або 12 В. Останні користуються набагато більшою популярністю, проте швидко дізнатися робочі показники необхідного комплектуючого для пристрою безперебійного живлення можна на корпусі або в його інструкції.
Важливим робочим параметром батареї є ємність. Дане значення користувач також може знайти в інструкції ДБЖ, але потрібно знати, що від ємності акумулятора залежить тривалість автономного забезпечення живленням підключеної техніки.
Не варто забувати про відповідні габарити АКБ. При невідповідності розмірів пристосування може просто не поміститися в корпус, що особливо необхідно враховувати при компактних моделях ДБЖ, що монтуються в стійку.
Особливості робочих показників та інші характеристики, на які необхідно звернути увагу
При виборі акумулятора необхідно враховувати показники внутрішнього електричного опору та максимального розряду. Низький опір та висока норма розряду гарантують велику віддачу потужності за мінімальних часових витрат. Для забезпечення тривалої роботи техніки від автономного джерела живлення необхідно віддати перевагу більш ємним моделям. При побудові системи безперебійного живлення для вимогливої серверної апаратури або опалювального обладнання батарей часто утворюють послідовний ланцюжок для забезпечення необхідних показників потужності.
Правильно розрахувати ємність АКБ, яка знадобиться для не менше 10-годинної автономної роботи, можна за допомогою наступної формули. Показники потужності, підключеного до ДБЖ обладнання, множимо на час автономної роботи, який бажаємо отримати, а потім поділяємо на значення вхідної напруги батареї. До кінцевого результату бажано додати 20-30% ємності, щоб уникнути глибоких розрядів, що дозволить зберегти робочі показники акумуляторної батареї на високому рівні, а також відчутно продовжить термін служби.
Відповідно до показників потужності доступні акумуляторні батареї, наприклад, в UPS-установках для комп'ютерного обладнання, здатні забезпечити 10-20 хвилин автономної роботи, що дозволяє здійснити безпечне відключення техніки. Для досягнення високих показників автономності необхідно звернути увагу на ємніші моделі АКБ з показниками не менше 200 Ач.
Окремо варто відзначити лужні нікель-кадмієві акумулятори, що відрізняються визначними робочими показниками. Якщо користувач збирається використовувати джерело безперебійного живлення в екстремальних кліматичних умовах, батарея даного типу підійде найкраще. Збільшений циклічний ресурс та можливий 25-річний термін експлуатації є свідченням надійності та бездоганної якості.
Враховуючи перераховані вище характеристики акумуляторних батарей, користувач зможе прийняти правильне рішення, але кінцевий вибір і віддача переваги тому чи іншому виробнику залежить тільки від самого споживача. Радимо вибирати продукцію відомих чи перевірених брендів, батареї яких мають попит. Перед безпосереднім здійсненням угоди необхідно перевірити дату виробництва, орієнтуючись на максимально свіжу серію, а також упевнитися у великоваговості акумулятора. Ємні моделі повинні мати значну вагу через збільшену кількість свинцю та якісних матеріалів конструкції.